GMINA BŁONIE Miasto partnerskie

oficjalny serwis Gminy Błonie
Strona główna - Gmina Błonie

Miasto partnerskieCoreno - Ausonio

Flaga PolskiFlaga WłochTo miasteczko położone około 15 kilometrów od opactwa Monte Cassino, 120 kilometrów od Rzymu i 80 kilometrów od Neapolu. Nazwa miasteczka pochodzi najprawdopodobniej od greckiego słowa "Kora oinou" co oznacza "ziemia wina" i w przeszłości miała swoje uzasadnienie.

Coreno - Ausonio leży na pograniczu regionu Lazio i Campanii, na skrzyżowaniu dróg handlowych z północy na południe, pomiędzy morzem i górami. Takie położenie często decydowało o strategii politycznej i wojskowej. Przykładowo w czasie II wojny światowej w pobliżu przebiegała linia Gustawa.

Zdjęcie z CorenoUmiejscowienie miasteczka miało też wpływ na jego rozwój kulturalny i ekonomiczny. Aż do końca lat 50 ubiegłego stulecia był to typowy region rolniczo - hodowlany. Dzisiaj jednak, rzadko które gospodarstwo prowadzi hodowlę owiec, uprawę winogron czy oliwek. Obecnie miasto znane jest bardziej jako zagłębie marmuru - Coreno, zrzeszające lokalnych przedsiębiorców wydobywających ten surowiec w okolicznych kamieniołomach. W miejsce rolniczego miasteczka powstało zagłębie przemysłowe stwarzające nowe perspektywy dla jego mieszkańców. Zrzeszenie COOPERATIVA CAVATORI CORENO i CONSORZIO próbuje na nowo zdobyć rynek zarówno krajowy, jak i zagraniczny, prowadząc szeroką kampanię reklamową dotyczącą lokalnego marmuru, tzw. PERLATO - CORENO.

W Coreno ukazują się dwa tytuły lokalne. W jednym z nich na łamach kwartalnika "La Serra" ukazała się notatka o naszym błońskim "Brawku".

W sierpniu organizowane są Dni Coreno, dedykowane jako 'X Palio delle contrade', czyli zawody dzielnic. Przygotowywane są przez około 200 wolontariuszy i przy współudziale gminy. Rozpoczynają się defiladą i pokazem grup współzawodniczących ze sobą. Uczestnicy parady ubrani są w barwy dzielnicy oraz tradycyjne stroje ludowe. Swój udział też mają miejscowe grupy folklorystyczne oraz zaproszeni goście.

Budynek w Coreno

Zawody odbywają się na miejscowym stadionie, a w przerwach między nimi można obejrzeć mini przedstawienia, scenki rodzajowe dotyczące prac wiejskich zaaranżowane w stylu epoki. Przykładowo: młócenie cepami, przędzenie wełny, haftowanie. Inscenizowane są też wydarzenia historyczne, dotyczące wciąż żywych przeżyć z czasów II wojny światowej. Dni Palio kończą się należącym już do tradycji wyścigiem osłów.

Gmina wraz z kilkoma stowarzyszeniami lokalnymi organizuje kilka innych świąt. Do tradycji należy 'Passione Vivente'; czyli męka pańska, która odbywa się w niedzielę palmową z udziałem około 150 osób. W trzecią niedzielę maja organizowany jest pochód Marinaranea. Jest on poświecony poległym w czasie II wojny światowej. 20 sierpnia obchodzone jest święto patronki miasta - świętej Małgorzaty, a w ostatnią niedzielę sierpnia odbywają się targi rzemieślnicze 'Alle scalette'. Poza tym w lipcu i sierpniu trwają wakacje Coreno z widowiskami teatralnymi, folklorystycznymi i sportowymi. Z kolei w pierwszą niedzielę września organizowana jest parada starych samochodów.

Do znanych osób wywodzących się z tego miasteczka należą: Cherubino Coreno - pierwszy we Włoszech uczył i grał na flecie poprzecznym, Giuseppe Gori - artysta rzemieślnik specjalizujący się w szopkach neapolitańskich oraz Don Giuseppe Lavalle - historyk i badacz tradycji lokalnych.

Iwona Sobczak
Agata Wiśniewska

Coreno - Ausonio w liczbach i datach:

 • XIII w. - pierwsi osadnicy na tych terenach
 • 1300 r. - data wybudowania kościoła św. Małgorzaty
 • 1563 r. - data wybudowani kościoła św. Sebastiana (obecnie budynek nie pełni funkcji kościoła)
 • 1586 r. - uzyskanie samodzielnego statusu - jak podają zachowane manuskrypty w Krajowych Archiwum Historycznym
 • 1649 r. - wybudowanie kościoła św. Marii Quercia
 • 1950 r. - odkrycie złóż marmuru
 • 1750 - liczba mieszkańców
 • 26,04 km2 - powierzchnia Coreno - Ausonio
 • położenie gminy - 318 metrów nad poziomem morza
 • 1 przedszkole
 • 1 szkoła podstawowa
 • 1 szkoła średnia (gimnazjum)
 • około 30 przedsiębiorstw związanych z wydobywaniem i obróbką marmuru, które ogółem zatrudniają około 1000 osób.

GALERIA

Ministerstwo Cyfryzacji
Projekt pt.:"Wzrost dostępności serwisów internetowych w Błoniu - szansą na przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu osób niepełnosprawnych" dofinansowany ze środków Ministra Cyfryzacji
Strona internetowa bez barier


Copyright © by Urząd Miejski w Błoniu 2015
Wszelkie prawa zastrzeżone.