"Prawdziwa miłość ojczyzny to nie tyle piękne, uroczyste deklaracje, ile praktyczna postawa, solidna troska i praca dla wspólnego dobra"
Relacja telewizji internetowej MazowszeTV.pl
Następnie pochód przemaszerował ulicą Jana Pawła II i Nową do Rynku, gdzie nastąpiła dalsza część obchodów przy asyście wojskowej 2 Mazowieckiego Pułku Saperów w Kazuniu pod dowództwem płk. Artura Gruszczyńskiego (dowódca kompani por. Maciej Komoń).
Po podniesieniu flagi państwowej oraz odegraniu hymnu narodowego przez orkiestrę OSP w Błoniu głos zabrał Burmistrz Błonia Zenon Reszka, który powitał poczty sztandarowe, kombatantów, honorowych obywateli Błonia, Wicestarostę, radnych powiatowych oraz radnych Rady Miejskiej w Błoniu, duchownych, służby mundurowe, wszystkich mieszkańców.
Następnie Burmistrz przypomniał o roli Konstytucji i jej znaczeniu dla historii Polski, a także zacytował znamienne słowa czytając fragment dokumentu przyjętego na 375. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie 14 marca 2017 r. pt. „Chrześcijański kształt patriotyzmu”:
…”Dziś zatem patriotyzm wyrażać się powinien w życiu naszych rodzin, które są pierwszą szkołą miłości, odpowiedzialności i służby bliźniemu. Przestrzenią, w jakiej codziennie zdajemy egzamin z patriotyzmu są miejsca, gdzie toczy się nasze codzienne życie – gmina, parafia, szkoła, zakład pracy, wspólnota sąsiedzka i lokalna. Wszędzie tam patriotyzm wzywa nas do życzliwości, solidarności, uczciwości i troski o budowanie wspólnego dobra.
Patriotyzm konkretyzuje się w naszej postawie obywatelskiej; w szacunku dla prawa i zasad, które porządkują i umożliwiają życie społeczne, jak – przykładowo – rzetelne płacenie podatków; w zainteresowaniu sprawami publicznymi i w odpowiedzialnym uczestnictwie w demokratycznych procedurach; w sumiennym i uczciwym wypełnianiu obowiązków zawodowych; pielęgnowaniu pamięci historycznej, szacunku dla postaci i symboli narodowych; w dbałości o otaczającą nas przyrodę; w zaangażowaniu w samorządność i działania licznych organizacji, w podejmowaniu różnych inicjatyw społecznych.
W sytuacji głębokiego sporu politycznego, jaki dzieli dziś naszą ojczyznę, patriotycznym obowiązkiem wydaje się też angażowanie się w dzieło społecznego pojednania poprzez przypominanie prawdy o godności każdego człowieka, łagodzenie nadmiernych politycznych emocji, wskazywanie i poszerzanie pól możliwej i niezbędnej dla Polski współpracy ponad podziałami oraz ochronę życia publicznego przed zbędnym upolitycznianiem. A pierwszym krokiem, który w tej patriotycznej posłudze trzeba uczynić, jest refleksja nad językiem jakim opisujemy naszą ojczyznę, współobywateli i nas samych. Wszędzie bowiem, w rozmowach prywatnych, w wystąpieniach oficjalnych, w debatach, w mediach tradycyjnych i społecznościowych obowiązuje nas przykazanie miłości bliźniego. Dlatego miarą chrześcijańskiej i patriotycznej wrażliwości staje się dziś wyrażanie własnych opinii oraz przekonań z szacunkiem dla – także inaczej myślących – współobywateli, w duchu życzliwości i odpowiedzialności, bez uproszczeń i krzywdzących porównań”...
Kończąc swoje przemówienie Burmistrz z okazji przypadającego 4 maja Dnia Strażaka złożył serdeczne podziękowania wszystkim strażakom Ochotniczych Straży Pożarnych oraz Państwowej Straży Pożarnej. Podziękował za trud, poświęcenie a często ryzykowanie własnym zdrowiem i życiem dla ratowania innych oraz życzył spełnienia planów, marzeń i samych bezpiecznych powrotów z akcji.
Po przemówieniu Burmistrza por. Dominik Płaza odczytał Apel Pamięci, a następnie żołnierze wykonali salwę honorową, Kolejnym punktem obchodów było uroczyste złożenie kwiatów pod Pomnikiem Hymnu Narodowego.
Na zakończenie wokół Rynku przemaszerowała defilada połączona z przejazdem kolumny samochodów pożarniczych jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych.