Uroczyste otwarcie wystawy nastąpiło podczas obchodów 225. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, kiedy to dokonano przecięcia wstęgi okalającej element nawiązujacy do tychże wydarzeń z 1791 roku.
Na płycie Rynku w Błoniu na 12. panelach graficznych można oglądać postaci i wydarzeniami związane z przyjęciem chrześcijaństwa przez Polskę. Ekspozycja nawiązuje również do historii Błonia i okolic, w kontekście przyjęcia przez Polskę chrześcijaństwa, długiego i przyjmującego niekiedy dramatyczne oblicze procesu dziejowego. Ekspozycja ciekawie opracowana graficznie, ukazuje w jaki sposób, tak istotny dla historii naszego kraju fakt jakim było wejście w krąg kultury zachodniej, przełożył się na późniejsze wydarzenia w Błoniu. Ekspozycja zachęca również do pogłębienia wiedzy na tematy związane z historią Polski, jak również historią Błonia i okolic.
Otwarcie wystawy poprzedził wykład pracownika Instytutu Historii im. Tadeusza Manteuffla w Warszawie, znanego badacza historii średniowiecznego Mazowsza, dr. Kazimierza Pacuskiego, który omówił proces chrystianizacji Mazowsza Południowego, uwzględniając szczególnie historię terenu na którym obecnie leży Błonie.
Koncepcję i scenariusz wystawy opracowała Wiesława Wideryńska pełnomocnik Burmistrza Błonia ds. organizacji Muzeum Ziemi Błońskiej. Opracowanie graficzne ekspozycji wykonali Marek i Maciej Mikulscy.
Fot. Dariusz Lewiński