Jest to konkurs przeznaczony dla młodych organizacji pozarządowych i grup nieformalnych działających na terenie województwa mazowieckiego.
To już szósta edycja konkursu dedykowana młodym organizacjom pozarządowym i grupom nieformalnym z Mazowsza, w którym można uzyskać mikrodotację w wysokości do 5 tysięcy złotych.
Głównym celem programu jest wsparcie działań, które inicjują współpracę mieszkańców Mazowsza na rzecz dobra wspólnego. W ramach konkursu, przewidywane jest przyznanie mikrodotacji na projekty, które zakładają współdziałanie mieszkańców, wynikają z konkretnych potrzeb, mają jasno określony cel, dobrze zaplanowane działania i mierzalne rezultaty.
Celem programu nie jest rozdawnictwo pieniędzy, tylko danie pewnego impulsu do działania. Słyszymy to także od uczestników, że możliwość pozyskania dotacji jest jedynie bodźcem, żeby usiąść i zastanowić się razem co można zrobić na rzecz dobra wspólnego. – mówi Daniel Prędkopowicz ze Stowarzyszenia Europa i My, koordynator programu – Cieszymy się że tym małym wkładem dajemy możliwość rozpoczęcia aktywności obywatelskiej na poziomie lokalnym.
Tak jak w poprzednich latach uruchomione są trzy ścieżki:
Tak jak w roku ubiegłym ważnym elementem konkursu jest dotarcie to tych gmin w których jeszcze nie dofinansowano żadnego projektu. Obszary te nazwaliśmy białymi plamami. 25% dotacji przekazane zostanie na dofinansowanie projektów z tych gminach.
Organizujemy inspiratoria środowiskowe podczas których osoba prowadząca przedstawi kilka dobrych praktyk, projektów realizowanych na Mazowszu w ramach FIO Mazowsze Lokalnie, zainicjuje dyskusję na temat lokalnych wyzwań i potencjałów oraz wesprze grupę w wypracowaniu pomysłów na projekty – mówi Katarzyna Sekutowicz ze stowarzyszenia BORIS – Już w tej chwili są zaplanowane inspiratoria w Rzewinie, Pokrzywnicy, Zatorach i Małkini Górnej.
Składać wnioski mogą grupy i organizacje ze wszystkich gmin województwa mazowieckiego – każdy ma szansę dostać mikrodotację.
Wnioski konkursowe należy składać w terminie od 25 lutego do 18 marca 2019 roku do godz. 12:00 za pomocą generatora on-line.
FIO-Mazowsze Lokalnie to minimum formalności. Wniosek ma formę krótkiej fiszki i jest składany w formie elektronicznej. Ocena jest dwuetapowa. Realizatorzy są zapraszani na rozmowy z ekspertami, aby przedstawić swój pomysł na lokalne działanie czy rozwój swojej organizacji.
Operatorów programu „FIO-Mazowsze Lokalnie” wspierają Ambasadorzy, którzy na swoje barki przejmą część działań związanych z m.in. dotarciem do lokalnych grup nieformalnych, aktywnym informowaniu i doszkalaniu potencjalnych beneficjentów. Pracy tej będą służyć suprewizje środowiskowe , konsultacje i wspomniane wcześniej inspiratoria.
Więcej informacji o konkursie na stronie www.mazowszelokalnie.pl
Kontakt telefoniczny: 0801 055 100 lub 22 450 98 73
Znajdź nas na Facebooku: www.facebook.com/MazowszeLokalnie