W dziejach Polski stosowano wiele systemów miar potrzebnych do określenia wymiaru podatku i wartości towaru. W czasie zaborów Polska została podzielona na trzy odrębne części z różnymi systemami miar i wag.
W rok po odzyskaniu przez Polskę Niepodległości w Głównym Urzędzie Miar powstał projekt wprowadzenia systemu międzynarodowego, co pozwoliło w roku 1925 na przystąpienie Polski do Konwencji Metrycznej. Wiązało się to z wykorzenieniem starych nawyków odziedziczonych po zaborcach i wprowadzeniu nowej terminologii, jak również przewzorcowania przyrządów pomiarowych. W Polsce dla celu określenia jednostki masy przyjęto kilogram - 1 kg, który zatwierdzony został na Generalnej Konferencji Miar w roku 1889.
Celem wystawy w Muzeum Ziemi Błońskiej jest uświadomienie zwiedzającym wartości historycznej i materialnej kolekcji wag, która powstała dzięki pasji pana Grzegorza Dziedzica. Jest ona po raz pierwszy prezentowana zwiedzającym.
Dyrekcja Muzeum w Błoniu docenia wysiłek i pasję właściciela zbioru wag i pragnie zaszczepić w młodym pokoleniu entuzjazm do tworzenia tematycznych kolekcji przedmiotów - świadków historii.
Wiesława Wideryńska
Dyrektor Muzeum w Błoniu