Ludowy klimaty i integracyjny charakter spotkania skupił osoby niepełnosprawne z 35 placówek pomocowych z 5 województw: mazowieckiego, podkarpackiego, pomorskiego, warmińsko-mazurskiego i podlaskiego. Uczestnicy mieli okazję spróbować swoich sił w warsztatach, które przedstawiały dawne zajęcia naszych dziadków i pradziadków. Mogli wcielić się w garncarzy, wikliniarzy, hafciarki, tkaczki, wykonać tradycyjne pająki z bibuły, zabawki z drewna czy też siana. Nie zabrakło wiejskich przysmaków i ludowej muzyki. W kąciku „wiejskie pogaduchy” osoby niepełnosprawne mogły poznać historię polskiej wsi, ludowe tradycje i obyczaje, jak również obejrzeć stroje ludowe z różnych stron Polski.
Tradycyjnie uczestnicy Bramkowskiego Spotkania Integracyjnego przygotowali wianki, które na zakończenie spotkania w barwnym i wesołym korowodzie przenieśli nad staw, by tak jak robiły to nasze prababcie, puścić je na wodę.
Nie zabrakło również pamiątkowych statuetek i upominków, które tematycznie nawiązywały do tematu spotkania – „Raz na ludowo”, które wręczył Jan Żychliński – Starosta Warszawski Zachodni - honorowy patron spotkania oraz Zenon Reszka – Burmistrz Błonia. Podsumowaniem spotkania był program artystyczny przedstawiający obrazek polskiej wsi, który przygotowali mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej w Bramkach oraz uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej w Bramkach.
Powrót do tradycji, do naszych wspólnych korzeni, był dobrą okazją do integracji pracowników placówek pomocowych, społeczności lokalnej oraz osób niepełnosprawnych. W tym dniu swoją obecnością zaszczyciła nas Pani Kinga Gajewska – Posłanka na Sejm RP. Nie zabrakło również przedstawicieli lokalnych władz samorządowych oraz szkół i przedszkoli, organizacji i instytucji pozarządowych z Błonia, z którymi na co dzień współpracujemy.
Jubileuszowe, X Bramkowskie Spotkanie Integracyjne Wianki 2018 przeszły do historii i mamy nadzieję, że za rok znów się spotkamy.
Anna Krzysztofik