Związek Strzelecki Rzeczypospolitej to patriotyczne i pro-obronne, dobrowolne, samorządne, niezarobkowe stowarzyszenie młodzieży polskiej i osób dorosłych. Jest bezpośrednim spadkobiercą ideowym i duchowym oraz kontynuatorem Związku Strzeleckiego z lat 1910-1914 i 1919-1939.
lub kontakt@zsrstrzelec.pl
Związek Strzelecki Rzeczpospolitej przygotowując Polaków do służby obywatelskiej kieruje się w swojej działalności jedynie względami dobra Państwa Polskiego, a jako organizacja z ducha i czynu apolityczna, służy tylko dobru Rzeczypospolitej Polskiej. Związek Strzelecki Rzeczypospolitej, podobnie jak w okresie II RP, hołduje ideologii piłsudczykowskiej (ideologii państwowotwórczej), na którą składa się zbiór podstawowych poglądów i wartości prezentowanych przez Twórcę Związku Strzeleckiego – Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz jego najbliższych współpracowników, organy prasowe i akty prawne obozu piłsudczykowskiego w II RP oraz Prawo Strzeleckie i Przyrzeczenie Strzeleckie.
Związek Strzelecki Rzeczypospolitej przybliża swoim członkom podstawowe założenia tej ideologii przez działalność bezpośrednich przełożonych, terenowych i centralnych komórek organizacyjnych odpowiedzialnych za sprawy wychowawczo-szkoleniowe oraz władze wszystkich szczebli. Podstawę do pracy wychowawczej w Związku Strzeleckim Rzeczypospolitej stanowi etyka chrześcijańska, tradycje walk niepodległościowych i tradycja strzelecka, a w szczególności Prawo Strzeleckie i Przyrzeczenie Strzeleckie.
Związek działa jedynie godziwymi metodami, zgodnymi z ogólnie przyjętymi normami moralnymi, społecznymi i prawnymi. Realizując statutowe cele i zadania Związek Strzelecki Rzeczypospolitej pragnie przedłużać i uzupełniać wpływy wychowawcze wojska i szkolnictwa państwowego na terenie pozawojskowym i pozaszkolnym, w celu wytworzenia w społeczeństwie trwałych grup społecznych, oddanych Państwu i w celu wykształcenia przez te ośrodki typu „obywatela - żołnierza”, w myśl zasady „każdy obywatel – żołnierzem, każdy żołnierz – obywatelem”.
Ponadto Związek Strzelecki Rzeczypospolitej zamierza wychowywać pokolenia wartościowych, nowoczesnych obywateli, potrafiących w sposób twórczy współdziałać z innymi w pracy mającej na celu potęgowanie sił życiowych Państwa, kierowania jego losami, bronienia go i wreszcie przekształcania jego form w zależności od zmiennych warunków życia.
I – Blok wychowania patriotycznego obejmuje:
1. Czynny udział członków Związku w uroczystościach patriotycznych, obchodach rocznic historycznych i świąt państwowych,
2. Zajęcia z historii Polski, obejmujące w szczególności zagadnienia historii najnowszej XX wieku (często w formie spotkań z
kombatantami, historykami, uzupełnione elementami multimedialnymi),
3. Zajęcia dotyczące struktury i zasad ustrojowych Państwa Polskiego, z elementami prawoznawstwa i zasad działań
administracyjnych.
II – Blok zajęć paramilitarnych obejmuje:
1. Podstawowe pojęcia i zasady – umundurowanie, musztra, regulaminy, zasady hierarchii wojskowej i zależności służbowych,
2. Surviwal i terenoznawstwo,
3. Bronioznawstwo i ćwiczenia strzeleckie (zajęcia praktyczne i teoretyczne),
4. Podstawy taktyki piechoty, w blokach programowych,
5. Łączność i logistyka,
6. Pierwsza pomoc, ochrona sanitarna i przeciwchemiczna.
III - Blok pozostałych zajęć obejmuje:
1. Podstawy dziennikarstwa (w formie teoretycznej i praktycznej),
2. Organizacja turystyki i aktywnego wypoczynku,
3. Podstawy psychologii społecznej i technik komunikacji społecznej,
4. Budowanie współpracy zespołowej, techniki negocjacji, prezentacji i wystąpień publicznych.
Szanowni Państwo, zapraszamy serdecznie do kontaktu i współpracy.