Drodzy Mieszkańcy,
Gdy bieżący numer „Błońskiego Informatora Samorządowego" był już prawie gotowy, koronawirus postanowił przypomnieć, że jeszcze jest obecny wśród nas i nieco opóźnił proces wydawniczy.
W myśl zasady: lepiej późno niż wcale, wracamy po wakacjach. Mam nadzieję, że wszystkim udało się wypocząć i zregenerować siły. Życzę, żeby to był dobry czas nauki i pracy.
Dotarły do mnie bardzo dobre informacje o wyniku matury w I Liceum Ogólnokształcącym im. Władysława Broniewskiego w Błoniu Tegoroczna zdawalność w błońskim LO wyniosła 100% procent! Do matury przystąpiło wszystkich 62 uczniów, którzy ukończyli liceum. Gratuluję maturzystom i trzymam kciuki za dobre życiowe wybory. A nauczycielom życzę dalszej owocnej pracy. Jest to, od lat zresztą, najlepszy wynik w naszym Powiecie Warszawskim Zachodnim, i nie tylko.
Jesienią każdego roku wraz z naczelnikami wydziałów Urzędu Miejskiego, dyrektorem ZUK, prezesem MPWiK oraz przedstawicielami Policji spotykam się z mieszkańcami całej Gminy Błonie. To według mnie bardzo ważny i owocny czas. Już dziś wszystkich serdecznie zapraszam, przyjdźcie, porozmawiajmy. Dla nas to doskonała okazja, by poznać lokalne potrzeby, wyjaśnić lub wspólnie poszukać rozwiązań problemów. Do zobaczenia wkrótce!
Bywały miesiące, gdy niektórzy z uśmiechem mówili: nowy „BIS”, nowy dyplom. No to odbijamy piłeczkę, na dyplomy przyjdzie czas, gdy zrealizujemy to, co zaplanowane. Póki co chwalimy się pozyskanymi funduszami. W czasie wakacji wraz ze skarbnik Bogumiłą Koprowską i zastępcą Markiem Książkiem odebraliśmy tych symbolicznych czeków naprawdę sporo i to zarówno na budowę dróg, rozbudowę placówek edukacyjnych jak i zajęcia wspomagające rozwój najmłodszego pokolenia. Więcej o tym w numerze.
Wielkie gratulacje przesyłam dla supersprawnego i supersilnego dziewięciolatka Szymona Berentowicza! Ponad 38 minut zwisu na drążku i prawie dwukrotne pobicie dotychczasowego rekordu Polski! Trzymam kciuki za kolejne sukcesy!
Przez całe lato jak gmina długa i szeroka odbywały się liczne festyny, pikniki i zabawy plenerowe organizowane przez Centrum Kultury w Błoniu i różne stowarzyszenia i organizacje lokalne. Dziękuję bardzo za wszystkie zaproszenia, możliwość spotkania i mile spędzony czas.
Szczególne podziękowania składam Rolnikom za ich codzienny trud, by na naszych stołach nie zabrakło jedzenia. Za tegoroczne plony i dobrą pogodę dziękowaliśmy też podczas gminnych dożynek.
Od lutego z niepokojem patrzymy na to, co dzieje się za naszą wschodnią granicą na Ukrainie. Inflacja w kraju galopuje, pojawiły się problemy z zakupem węgla, boimy się, że zimą nie będzie jak ogrzać mieszkań, wyziębione szkoły przejdą w tryb zdalny... Obaw jest wiele, bo wiele niewiadomych. Pragnę jednak zapewnić, że w Gminie Błonie trzymamy rękę na pulsie. Wkładamy wiele wysiłku w to, by być przygotowanym na każdy scenariusz.
W związku ze znacznym wzrostem kosztów energii elektrycznej (około 600 %) oraz gazu (około 800 %), na które samorządy nie mają żadnego wpływu, podejmujemy niezbędne działania oszczędnościowe. Jeżeli chodzi o energię, podjęliśmy dobra decyzję w 2021 r. i zawarliśmy z PGE umowę grupową dla obiektów gminnych (przedszkola, szkoły, Centrum Sportu, Centrum Kultury i inne) na lata 2022 i 2023 na stałą stawkę około 400 zł/MWh (obecna cena to ponad 2 500 zł/MWh). To bardzo korzystna obecnie stawka do końca 2023 roku. Ten czas już wykorzystujemy na konieczna modernizację oświetlenia ulicznego i wewnątrz naszych budynków. Już są wymieniane kolejne (proces wymiany trwa już od dawna) lampy na LED-owe. System oświetlenia będzie zintegrowany z inteligentnymi systemami zarzadzania, które pozwolą m. in. na regulacje natężenia światła zależnie od warunków pogodowych i inne. Pozwoli to na zmniejszenie kosztów eksploatacji i zużycia energii o około 50 %.
Trudniejsza sytuacja jest z gazem i związanym z tym ogrzewaniem. Tutaj liczymy na tarczę antyinflacyjną, co pozwoli na ograniczenia kosztów podwyżek, które są jednak nieuchronne. Tarcza, niestety nie obejmuje basenów, koszty ogrzewania tego obiektu wzrosną zatem co najmniej o 300 %. To sytuacja kompletnie od nas niezależna.
Przekazałem już Radzie Miejskiej plan działań oszczędnościowych dla naszego budżetu. Postanowiłem, że będziemy realizować tylko inwestycje rozpoczęte i te, które mają dofinasowanie zewnętrzne. Pozostałe, duże zadania zostają obecnie wstrzymane.
Wszystkie te działania pozwolą nam łagodniej przejść obecny kryzys energetyczny. Nie przewidujemy obecnie zamykania przedszkoli, szkół czy innych obiektów gminnych.
Oczywiście nie wiemy, jak rozwinie się sytuacja polityczna w kraju i na wschodzie. Dziś jesteśmy gotowi na zimę, jestem przekonany, że i przez tę trudną sytuacją przejdziemy „suchą nogą", choć może trzeba tu raczej powiedzieć, że „ciepłą nogą". Damy radę, jak dawaliśmy już nie raz.
Burmistrz
Zenon Reszka
Cały numer BIS dostępny poniżej po kliknięciu: