Jednego dnia o tej samej godzinie czasu lokalnego – w tym roku była to sobota, 26 marca, godzina 20:30 – cały świat symbolicznie zgasił światło.
Ludzie wyłączyli je w swoich domach, a firmy oraz władze miast wygasiły iluminacje charakterystycznych budynków i obiektów. Była to już 15. edycja tej akcji w Polsce, a 16. na świecie.
Jednak godzina dla Ziemi WWF to coś więcej niż zgaszenie światła na 60 minut. Nie chodzi w niej o oszczędzanie energii - to symboliczny wyraz troski o naszą planetę, o różnorodność biologiczną lądów, a także mórz i oceanów.
Zdajemy sobie sprawę z tego, że zgaszenie światła na godzinę nie powstrzyma nadmiernej emisji gazów cieplarnianych ani zmiany klimatu. Nie taki jest cel tej akcji. Godzina dla Ziemi WWF ma skłonić wszystkich do refleksji nad wagą stojących przed nami wyzwań i zmotywować do podjęcia koniecznych działań. Żeby coś zmienić, musimy przyjrzeć się naszym nawykom, ale też rządy wszystkich krajów świata muszą podjąć decyzje na poziomie systemowym, aby ograniczyć degradację środowiska i zredukować emisję gazów cieplarnianych, będących przyczyną zmiany klimatu.
Godzina dla Ziemi odbywa się po to, żeby pokazać, że wszyscy powinniśmy żyć w sposób przyjazny środowisku i obudzić w sobie szacunek do zasobów naturalnych Ziemi.
Godzina dla Ziemi w tym roku obchodzi swoje 16. urodziny. W 2007 roku po raz pierwszy w Sydney w ponad 2 milionach domów wyłączono światło na godzinę. Od tego czasu z roku na rok akcja WWF nabiera rozmachu i rozlewa się na cały świat. W Godzinie dla Ziemi biorą udział setki milionów ludzi z ponad 7000 miast i miejscowości w 170 państwach na całym świecie, także w Polsce. W poprzednich edycjach na całym świecie aż 10 400 zabytków i pomników nie było oświetlonych przez 60 minut. Do Godziny dla Ziemi WWF dołączyć może każdy, niezależnie od poglądów, sympatii czy upodobań.
Od 2014 roku również Gmina Błonia wygasza na symboliczną godzinę m.in. ratusz, by połączyć się z ludźmi na całym świecie we wspólnym geście troski o Ziemię.
W tym roku w błońskiej akcji udział wzięli:
- Urząd Miejski - wygaszony ratusz
- Centrum Sportu w Błoniu - wygaszony Stadion Miejski im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Błoniu
- Szkoła Podstawowa nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi im. Janusza Korczaka w Błoniu
- Przedszkole Publiczne nr 5 im. Kubusia Puchatka w Radzikowie
- Przedszkole Publiczne nr 6 "Iskierka" w Bieniewicach
- Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Bieniewicach