Szanowni Państwo,
13 grudnia to znacząca data w kalendarzu każdej polskiej rodziny. Równo 40 lat temu, 13 grudnia 1981 r. na terenie naszego kraju wprowadzony został stan wojenny.
Generał Wojciech Jaruzelski, który stanął na czele Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego (będącej najwyższym organem administrującym Polską w okresie stanu wojennego) tego ranka w specjalnym przemówieniu radiowo-telewizyjnym poinformował społeczeństwo o wprowadzeniu stanu wojennego.
W tamtym czasie zostało ograniczonych wiele praw obywatelskich, w tym m.in: zdelegalizowano NSZZ „Solidarność”, wprowadzono godzinę policyjną od 22:00 do 6:00, zakazano organizowania jakichkolwiek strajków i manifestacji, zmilitaryzowano zakłady pracy, zablokowano połączenia telefoniczne.
Rozpoczęły się represje wobec społeczeństwa w tym masowe internowania. W specjalnych ośrodkach pilnowanych przez żołnierzy i milicję umieszczono ponad 10 tys. działaczy NSZZ „Solidarność” i demokratycznej opozycji.
Najbardziej znany i tragiczny w skutkach przebieg miała pacyfikacja kopalni „Wujek” w Katowicach, gdzie 16 grudnia 1981 r. funkcjonariusze ZOMO zastrzelili 9 górników, a 21 ranili.
Struktury NSZZ "Solidarność" podjęły akcje protestacyjne, organizując strajki w zakładach pracy i demonstracje uliczne, które były brutalnie rozbijane przez oddziały milicji. Trudny czas (który przyniósł kolejne ofiary) trwał do zakończenia stanu wojennego, który został zniesiony w dniu 22 lipca 1983 r.
Dzisiaj musimy i należy przypomnieć do czego doprowadziła chęć dominowania oparta na „jedynie słusznej” ideologii, cenzurze, donosicielstwie i represjach.
Zenon Reszka
Burmistrz Błonia
fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe
Źródło: Muzeum Warszawy