Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa
Oddział w Grodzisku Mazowieckim
ul. Okulickiego 3, 05-825 Grodzisk Mazowiecki
tel., fax. 22 755-60-07, 22 792-14-86
e-mail: o-grodzisk-mazowiecki@piorin.gov.pl
KOMUNIKAT O ZAGROŻENIU UPRAW ROŚLIN
Województwo: mazowieckie
Powiat: grodziski, pruszkowski, warszawski zachodni
Agrofag: Połyśnica marchwianka
Roślina: Marchew jadalna
Data publikacji komunikatu: 16.05.2016 r.
Szczegóły:
Decyzję o sposobie i terminie zwalczania połyśnicy marchwianki należy podjąć po przeprowadzeniu obserwacji.
Zalecenia:
Połyśnica marchwianka daje dwa pokolenia w ciągu roku. Pierwsze pokolenie muchówek pojawia się najczęściej w drugiej dekadzie maja. Larwy pierwszego pokolenia żerując na korzeniach marchwi mogą powodować zamieranie młodych roślin i deformacje-rozwidlenie korzeni. Liście uszkodzonej rośliny przebarwiają się na żółtopomarańczowy kolor. II pokolenie wylatuje na przełomie lipca i sierpnia. Żerowanie larw drugiego pokolenia prowadzi do uszkodzeń korzeni, które łatwo gniją i źle się przechowują.
Zaleca się wykonanie zabiegów chemicznych w przypadku przekroczenia progu ekonomicznej szkodliwości tj. odłowieniu na żółtych tablicach lepowych w ciągu kolejnych 3 dni:
średnio 0,75 - do l szt. muchówki (owad dorosły).
Przy wykonywaniu zabiegów chemicznych istotna jest wielkość plantacji. Na wielohektarowych uprawach marchwi najwięcej uszkodzonych roślin występuje w pasie brzeżnym, sięgającym do 30 m w głąb plantacji.
Agrofag: Ploniarka zbożówka
Roślina: Kukurydza
Data publikacji komunikatu:16.05.2016r.
Plantacjom kukurydzy zagraża ploniarka zbożówka.
Decyzję o sposobie i terminie zwalczania ploniarki zbożówki na plantacjach kukurydzy należy podjąć po przeprowadzeniu obserwacji.
Szkodnik ten daje 3 pokolenia w roku, z czego najbardziej szkodliwe dla kukurydzy jest I pokolenie. Zimują larwy w roślinach zbóż ozimych, samosiewów i traw. Muchówki wylatują w kwietniu i w maju. Jaja składają na siewkach roślin kukurydzy – w fazie od pierwszego do drugiego liścia. Najczęściej znaleźć je można na koleoptylach oraz na zawiązkach łodyg, tuż nad glebą. Po 7-14 dniach,
w okresie rozwijania się 3 –liścia, wylęgają się larwy, które wgryzają się do roślin kukurydzy. Rozwojowi ploniarki zbożówki sprzyjają chłodne wiosny.
Stwierdzenie 5 lub więcej jaj na 10 roślinach kukurydzy jest sygnałem do wykonania zbiegu zwalczającego. Termin zabiegu przypada na ogół w okresie rozwijania przez rośliny trzeciego liścia (najpóźniej, gdy długość blaszki trzeciego liścia będzie równa długości drugiego liścia).
W rejonach corocznego silnego występowania ploniarki zbożówki zabiegi przy użyciu środków ochrony roślin wykonuje się w powyższym terminie bez prowadzenia analiz na obecność jaj.
Ograniczyć szkody powodowane przez ploniarkę zbożówkę można także poprzez:
• wczesny siew kukurydzy
• prawidłową agrotechnikę (orki i podorywki)
• zaprawianie nasion