Dom lub mieszkanie, w którym zgromadzony jest dorobek wielu lat pracy, stanowi łakomy kąsek dla złodzieja. Trzeba zrobić wszystko, aby do minimum ograniczyć włamania do domów i kradzież naszej własności. Policjanci podpowiadają, jak można uniknąć takiego zagrożenia. Złodziej nie potrzebuje dużo czasu, by nas okraść. Zabiera leżące na wierzchu wartościowe przedmioty, torebki, kluczyki od samochodu, telefony, portfele, czy biżuterię i szybko wychodzi. Zadbajmy o mienie własne, a także sąsiada. W sytuacjach zagrożenia informujmy Policję. Razem możemy skutecznie wyeliminować przestępców z naszego otoczenia.
Nasze domy lub mieszkania, w których zgromadzony jest dorobek wielu lat pracy, stanowi łakomy kąsek dla złodziei. Sprawcy dostają się do domów najczęściej po wyważeniu lub nawierceniu okien lub drzwi balkonowych. Wielu złodziei działa w środku dnia. Nie potrzebują dużo czasu, by nas okraść. Zabierają leżące na wierzchu wartościowe przedmioty, torebki, kluczyki od samochodu, telefony, portfele, czy biżuterię i szybko wychodzą.
Włamywacz zanim zdecyduje się dokonać włamania, zdobywa informacje o wyposażeniu mieszkania, zabezpieczeniach, w jakie wyposażone jest mieszkanie, czy dom. Ponadto przestępcy często obserwują zachowanie lokatorów i ustalają ich codzienne zwyczaje. Sprawdzają jaka jest liczba lokatorów, czy są oni w domu, o której godzinie wracają np. z pracy, o której chodzą spać oraz w których pomieszczeniach śpią. Włamywacze często sprawdzają naszą czujność poprzez wykonywanie głuchych telefonów, dzwonków domofonem. Źródłem informacji dla włamywacza mogą być też osoby trzecie. Zdarzają się przypadki, że korzystając z różnego rodzaju usług, np. podczas remontu domu/mieszkania, pracownicy firm remontowych zbierają informacje, które później wykorzystywane są podczas włamania.
Inną z metod pozbawienia właściciela wartościowych przedmiotów są tzw. kradzieże i włamania „na śpiocha” – sprawca działa, gdy domownicy w nocy są w domu i śpią. Włamywacze z reguły działają między godz. 2 a 5 w nocy – w porze najmocniejszego snu mieszkańców.
Za kradzież grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności, za kradzież z włamaniem grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności, pomimo tak wysokich sankcji karnych, przestępcy nie rezygnują z dostania się do naszych mieszkań i domów. Zastanów się, czy zrobiłeś wszystko, aby do minimum ograniczyć zagrożenie włamania do Twojego mieszkania lub domu. Żadna Policja, nawet najskuteczniejsza nie ochroni w pełni naszej własności, jeżeli sami nie będziemy o nią dbali.
Nie ryzykuj niepotrzebnie
Policjanci radzą, jak uchronić się przed włamaniami
Najlepszym zabezpieczeniem domu lub mieszkania jest życzliwy sąsiad. Poznaj swojego sąsiada. Dobrze znający się i zorganizowani sąsiedzi mogą skutecznie przeciwstawić się włamaniom, czy kradzieżom. Porozmawiaj z Twoim sąsiadem o bezpieczeństwie w Waszym miejscu zamieszkania, ustalcie, jak zachować „sąsiedzką czujność”.
Niezwłocznie należy zatelefonować do dyżurnego Komendy Powiatowej Policji w Starych Babicach, tel. 22 752 80 00 bądź na numer alarmowy 112, gdy:
Pamiętaj!
Dzisiaj pomożesz Ty - jutro pomogą Tobie!
Co należy zrobić, gdy staniemy się ofiarą włamania?
Policjanci bardzo wnikliwie prowadzą każdą zgłoszoną sprawę. Dużym utrudnieniem jest jednak brak świadków i czas, który upływa od zdarzenia do zgłoszenia przestępstwa. Pamiętajmy, że natychmiastowe zgłoszenie o włamaniu, nawet telefoniczne o każdej porze, daje szanse na wykrycie sprawcy. Dlatego, gdy staniemy się ofiarą kradzieży lub włamania niezwłocznie wezwijmy na miejsce Policję. Do czasu przyjazdu funkcjonariuszy starajmy się niczego nie dotykać, nie sprzątać, ani nie przeglądać swoich rzeczy, aby ustalać co zginęło - w ten sposób możemy zatrzeć ślady pozostawione przez włamywacza.
Komenda Powiatowej Policji dla Powiatu Warszawskiego Zachodniego z siedzibą w Starych Babicach