Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - PIB Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych w Warszawie ostrzega przed silnym upałem/2 stopnia od godz. 14:25 dnia 29.08.2019 do godz. 20:00 dnia 01.09.2019
Uważajmy też na udar słoneczny, udar cieplny, przegrzanie cieplne.
Udar słoneczny (porażenie słoneczne) powstaje przy dużym, bezpośrednim nasłonecznieniu – przede wszystkim głowy oraz karku. Miejscowe działanie promieni słonecznych na skórę głowy prowadzi do przekrwienia opon mózgowych i mózgu.
Objawy:
Co robić, jeśli wystąpią objawy:
Jeśli wystąpią wymienione objawy, należy bezzwłocznie wezwać pomoc!
Udar cieplny (porażenie cieplne) to reakcja organizmu, która występuje po dłuższym działaniu wysokiej temperatury na nasze ciało – często połączonej z wysoką wilgotnością i brakiem lub bardzo małym ruchem powietrza. Temperatura ciała staje się tak wysoka, że organizm nie jest w stanie samodzielnie jej obniżyć.
Objawy:
Co robić, jeśli wystąpią objawy:
Jeśli wystąpią wymienione objawy, należy bezzwłocznie wezwać pomoc! Jeśli pomoc nie zostanie wezwana w odpowiednim czasie, może dojść do śpiączki, a nawet śmierci.
Z wyczerpaniem cieplnym mamy do czynienia, gdy – z powodu długiego przebywania na słońcu – w organizmie następuje nadmierna utrata płynów i soli. Spada wówczas ciśnienie tętnicze krwi, co powoduje uczucie silnego zmęczenia.
Objawy:
Co robić, jeśli wystąpią objawy:
Jeśli osoba z objawami wyczerpania cieplnego wystarczająco szybko zostanie przeniesiona w chłodniejsze miejsce i napije się wody, powinna poczuć się lepiej. Jeśli jednak w ciągu pół godziny złe samopoczucie nie minie, istnieje podejrzenie udaru cieplnego.
źródło: www.mz.gov.pl