Od 17 czerwca 2017 r. obowiązują przepisy dot. wycinki drzew, które rosną na nieruchomościach stanowiących własność osób fizycznych i są usuwane na cele niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej:
1. Właściciel nieruchomości jest obowiązany dokonać zgłoszenia do Urzędu Miejskiego w Błoniu zamiaru usunięcia drzewa, jeżeli obwód pnia drzewa mierzonego na wysokości 5 cm przekracza:
- 80 cm - w przypadku topoli, wierzb, klonu jesionolistnego oraz klonu srebrzystego,
- 65 cm - w przypadku kasztanowca zwyczajnego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego,
- 50 cm - w przypadku pozostałych gatunków drzew.
2. Zgłoszenie winno zawierać imię i nazwisko wnioskodawcy, oznaczenie nieruchomości, z której drzewo ma być usunięte oraz rysunek albo mapkę określającą usytuowanie drzewa na nieruchomości.
3. Organ w terminie 21 dni od dnia doręczenia zgłoszenia dokonuje oględzin w celu ustalenia, odpowiednio:
- nazwy gatunku drzewa,
- obwodu pnia ustalonego na wysokości 5 cm, a w przypadku gdy na tej wysokości drzewo posiada kilka pni – obwodu każdego tych pni, a gdy nie posiada pnia – obwodu pnia poniżej korony drzewa.
4. Z oględzin sporządza się protokół.
5. Organ w terminie 14 dni od dnia oględzin może, w drodze decyzji administracyjnej wnieść sprzeciw. Usunięcie drzewa może nastąpić, jeżeli organ nie wniósł sprzeciwu w tym terminie.
6. W przypadku nieusunięcia drzewa przez upływem 6 miesięcy od przeprowadzonych oględzin, usunięcie drzewa może nastąpić po dokonaniu ponownego zgłoszenia.
7. Jeżeli w terminie 5 lat od dokonania oględzin wystąpiono o wydanie decyzji o pozwolenie na budowę na podstawie ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane, a budowa ta ma związek z prowadzeniem działalności gospodarczej i będzie realizowana na części nieruchomości, na której rosło usunięte drzewo, organ, uwzględniając dane ustalone na podstawie oględzin, nakłada na właściciela nieruchomości w drodze decyzji administracyjnej obowiązek uiszczenia opłaty za usunięcie drzewa.
8. Burmistrz wymierza karę administracyjną dodatkowo za usunięcie drzewa pomimo sprzeciwu organu (art. 83f u. 8) i bez zezwolenia, o którym mowa w art. 83f u. 16 oraz za usuniecie drzewa bez dokonania zgłoszenia (art. 83f u. 4) lub przed upływem terminu, o którym mowa w art. 83 f u. 8 ustawy o ochronie przyrody.
9. Pozostałe osoby i podmioty składają wniosek o wydanie zezwolenia na usuniecie drzewa.
10. Wzory druków zamieszczone są w Biuletynie Informacji Publicznej w zakładce „poradnik interesanta” - Wydział Rolnictwa, Gospodarki Nieruchomościami i Ochrony Środowiska.
11. W przypadku stwierdzenia występowania gatunków chronionych należy przestrzegać zakazów zawartych w art. 51 i 52. Odstępstwa od zakazów zawartych w ww. artykułach są możliwe wyłącznie po uzyskaniu zgody właściwego organu (Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska lub Regionalnego Dyrektor Ochrony Środowiska w Warszawie). Okres lęgowy ptaków : od 1 marca do 15 października.
Podstawa prawna: Ustawa z dnia 16 kwietnia 2004r. o ochronie przyrody (t.j. Dz.U. 2018. 1614 ze zm.).
Insp. ds. OŚ A. Osówniak