GMINA BŁONIE

oficjalny serwis Gminy Błonie
Strona główna - Gmina Błonie

Wystartował konkurs FIO Mazowsze Lokalnie!

    Jest to konkurs przeznaczony dla młodych organizacji pozarządowych i grup nieformalnych działających na terenie województwa mazowieckiego.

     

    Biesiadowanie w nowej altanie, kapsuła czasu łącząca pokolenia,  rodzinne spotkania w kajaku, konny rajd niepełnosprawnych, złota plaża, jak uszyć marzenia, to tylko niektóre pomysły na wykorzystane dotacji FIO-Mazowsze lokalnie. Każdy pomysł może uzyskać dofinansowanie wysokości od 1 500,00 zł do 5 000,00 zł.

     

    To już szósta edycja konkursu dedykowana młodym organizacjom pozarządowym i grupom nieformalnym z Mazowsza, w którym można uzyskać mikrodotację w wysokości do 5 tysięcy złotych.

    Jaki jest cel programu?

    Głównym celem programu jest wsparcie działań, które inicjują współpracę mieszkańców Mazowsza na rzecz dobra wspólnego. W ramach konkursu, przewidywane jest przyznanie mikrodotacji na projekty, które zakładają współdziałanie mieszkańców, wynikają z konkretnych potrzeb, mają jasno określony cel, dobrze zaplanowane działania i mierzalne rezultaty.

    Celem programu nie jest rozdawnictwo pieniędzy, tylko danie pewnego impulsu do działania. Słyszymy to także od uczestników, że możliwość pozyskania dotacji jest jedynie bodźcem, żeby usiąść i zastanowić się razem co można zrobić na rzecz dobra wspólnego. – mówi Daniel Prędkopowicz ze Stowarzyszenia Europa i My, koordynator programu – Cieszymy się że tym małym wkładem dajemy możliwość rozpoczęcia aktywności obywatelskiej na poziomie lokalnym.

    Jakie projekty maja szanse na dofinansowanie?

    Tak jak w poprzednich latach uruchomione są trzy ścieżki:

    1. Inicjatywy oddolne –  inicjujące wspólne działania mieszkańców na rzecz dobra wspólnego. Ważnym elementem tych wniosków powinno być wspólne angażowanie obywateli, adekwatne, spójne  działania projektowe prowadzące do  dobra wspólnego oraz trwałość rezultatów
    2. Wsparcie grup samopomocowych – projekty wspierające działania przeciw wykluczeniu społecznemu i zawodowemu oraz z zakresu wyrównania szans.  W tej ścieżce szanse maja projekty skierowane do osób chorych, z problemami natury psychicznej, społecznej lub do ich najbliższych, którzy razem z nimi borykają się z trudnościami.  Wspierane będą działania niosące nową ofertę lub nowe działania.  Nie będą wspierane typowe formy wsparcia wcześniej już stosowane. 
    3. Rozwój organizacji – to projekty wspierające nowo powstałe organizacje (nie starsze niż 30 miesięcy). Wśród dofinansowanych działań znaleźć się mogą m.in. zakup sprzętu biurowego, sprzętu związanego z merytorycznym obszarem działań organizacji, koszty adaptacji lokalu, oprogramowanie komputerowe, podniesienie kwalifikacji pracowników lub wolontariuszy, częściowe finansowanie kosztów osobowych związanych z obsługą księgową, prawną lub informatyczną, poszerzenie zakresu świadczonych usług.

     

    Tak jak w roku ubiegłym ważnym elementem konkursu jest dotarcie to tych gmin w których jeszcze nie dofinansowano żadnego projektu. Obszary te nazwaliśmy białymi plamami. 25% dotacji przekazane zostanie na  dofinansowanie projektów z tych gminach. 

    Organizujemy inspiratoria środowiskowe podczas których osoba prowadząca przedstawi kilka dobrych praktyk, projektów realizowanych na Mazowszu w ramach FIO Mazowsze Lokalnie, zainicjuje dyskusję na temat lokalnych wyzwań i potencjałów oraz wesprze grupę w wypracowaniu pomysłów na projekty – mówi Katarzyna Sekutowicz ze stowarzyszenia BORIS –  Już w tej chwili są zaplanowane inspiratoria w Rzewinie, Pokrzywnicy, Zatorach i Małkini Górnej. 

    Składać wnioski mogą grupy i organizacje ze wszystkich gmin województwa mazowieckiego – każdy ma szansę dostać mikrodotację.

    Wnioski konkursowe należy składać w terminie od 25 lutego do 18 marca 2019 roku do godz. 12:00 za pomocą generatora on-line.

    FIO-Mazowsze Lokalnie to minimum formalności. Wniosek ma formę krótkiej fiszki i jest składany w formie elektronicznej. Ocena jest dwuetapowa. Realizatorzy są zapraszani na rozmowy z ekspertami, aby przedstawić swój pomysł na lokalne działanie czy rozwój swojej organizacji.

    Operatorów programu „FIO-Mazowsze Lokalnie” wspierają Ambasadorzy, którzy na swoje barki przejmą część działań związanych z m.in. dotarciem do lokalnych grup nieformalnych, aktywnym informowaniu i doszkalaniu potencjalnych beneficjentów. Pracy tej będą służyć suprewizje środowiskowe , konsultacje i wspomniane wcześniej inspiratoria.

    Więcej informacji o konkursie na stronie www.mazowszelokalnie.pl

    Kontakt telefoniczny: 0801 055 100 lub 22 450 98 73

    Znajdź nas na Facebooku: www.facebook.com/MazowszeLokalnie

     

     

     

     

     

     

Ministerstwo Cyfryzacji
Projekt pt.:"Wzrost dostępności serwisów internetowych w Błoniu - szansą na przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu osób niepełnosprawnych" dofinansowany ze środków Ministra Cyfryzacji
Strona internetowa bez barier


Copyright © by Urząd Miejski w Błoniu 2015
Wszelkie prawa zastrzeżone.