GMINA BŁONIE

oficjalny serwis Gminy Błonie
Strona główna - Gmina Błonie

Błońska Kupalnocka

    Kupalne Święto (nazywane też „Sobótką”), przypadające w najkrótszą noc w roku (tj. 20-21 czerwca), poświęcone było głównie kultowi ognia, będącego symbolem miłości i życia rodzinnego. Przy ogniskach gromadziła się cała okoliczna społeczność.  Młodzież męska, obcisnąwszy wcześniej świtki (t. j. sukmany; siermięgi), skakała przez płomienie. Skoki te posiadały charakter sakralny – oddawane były ku czci ognia z narażeniem życia. Starsi, siedząc przy ogniu na zwalonych kłodach, obserwowali to igrzysko, komentując je bardziej lub mniej przychylnie.

     

    Obrzędy Nocy Kupalnej, jako praktyki szatańskie,  były niegdyś ostro zwalczane przez kościół katolicki. Elementy agrarne odsunięte zaś były na plan dalszy. Z czasem do obchodów dołączano inne elementy, w tym obrzędowe pienia dziewcząt i  rzucanie przez nie rutowych wianków na wodę. Chłopcy wyławiali te wianki i ścigali uciekające  do lasu i skrywające się w gęstwach paproci panny. Szukano kwiatu paproci, a ta najkrótsza w roku noc mijała skojarzonym parom nad wyraz szybko. Na skutek zasymilowania przez chrześcijaństwo wielu różnego rodzaju pogańskich obrzędów, symboli i wierzeń związanych z letnim przesileniem słońca został również dodany, wraz z wieloma innymi, element związany z symboliką wody. Także sam termin obchodów został przeniesiony na wigilię św. Jana Chrzciciela, tj. noc z 23 na 24 czerwca, zyskując nazwę „Noc świętojańska”.

    Dzisiaj już chyba mało kto bezkrytycznie wierzy w czarodziejskie moce i wydarzenia związane z dniem i nocą świętojańsko – kupalną. Ale bez względu na uznawaną proweniencję tych uroczystości, warto znać, szanować i kultywować tradycje naszych praojców, które pozwoliły nam przez wieki w jedności stawać dzielnie, ramię w ramię do tworzenia wspólnej, coraz lepszej przyszłości, opierając się zalewowi obcych kultur i ideologii.

    Zatem w celu kultywowania tradycyjnych obrzędów, obyczajów i zwyczajów mieszkańców Mazowsza i Ziemi Błońskiej, Centrum Kultury w Błoniu oraz Urząd Miejski w Błoniu wraz z działającymi na terenie miasta i gminy Błonie: I LO, Szkołą Podstawową nr 4, Stowarzyszeniem „Dobra Wola” , Stowarzyszeniem Przyjaciół Przedszkola i Ochotniczą Strażą Pożarną, zorganizowały 23 czerwca 2018 roku po raz trzeci doroczną imprezę: „Piknik Rodzinny – Błońska Noc Świętojańska”.

    W przedsięwzięciu tym wzięła udział znaczna liczba mieszkańców Błonia, którzy tłumnie, wraz z całymi rodzinami, uczestniczyli w poszczególnych wydarzeniach, z których składała się cała impreza. A wydarzeń tych, zarówno o walorach artystycznych jak i kulinarnych, było co niemiara.  Uroczystości rozpoczęły się okolicznościowymi przemówieniami: Burmistrza Błonia Pana Zenona Reszki oraz Posłanki Ziemi Błońskiej na Sejm RP VIII kadencji Pani  Kingi Gajewskiej, przy udziale Przewodniczącego Rady Miejskiej Pana Tomasza Wiśniewskiego i Sekretarza Gminy Pana Przemysława Kubickiego. Następnie – na tle błońskich rusałek - Pani Helena Szymańska, koordynująca całe wydarzenie przedstawiła szczegółowy program imprezy, zachęcając jednocześnie do udziału w degustacji kwasu chlebowego, w pieczeniu ziemniaków i kiełbasek na ognisku.

    Uczestnikom słów zachęty nie trzeba było powtarzać. Dużym zainteresowaniem cieszyły się pokazy i warsztaty garncarskie prowadzone przez Pana Adama Łuczaka prowadzącego Pracownię Ceramiczną Gimnazjum nr 2 i SP nr 4 im. św. M. M. Kolbego w Błoniu. Poza klasyczną metodą garncarską pokazano wytwarzanie ceramiki „raku”. Spore grupy zainteresowanych gromadziły się nieustannie przy stanowiskach na których zorganizowane były: warsztaty florystyczne, umożliwiające samodzielne – pod okiem fachowców – uwicie wianka świętojańskiego, a także warsztaty wykonywania barwnych lampionów. Przy osobnym stanowisku bito pamiątkowego Dukata Błońskiego a przy jeszcze innym wróżono przyszłość. Osobnym namiotem dysponowało Stowarzyszenie Przyjaciół Przedszkoli przy którym gromadzili się najmłodsi uczestnicy pikniku. Imprezę urozmaicały pokazy tańców i przyśpiewek ludowych w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „TĘCZA”. Dla najmłodszych bezspornym gwoździem programu było – zakończone powodzeniem -  poszukiwanie na terenie parku „Bajka” Kwiatu Paproci.

    Zorganizowane były konkursy na najpiękniejszy wianek wykonany przez dzieci oraz dorosłych. Cieszyły się one wielkim powodzeniem. Niewątpliwą atrakcję stanowił barwny korowód panien i kawalerów w regionalnych strojach ludowych udający się przez park „Bajka” nad Rokitnicę celem rzucenia przez dziewczęta na wodę wianków, następnie wyławianych przez chłopców, przy wtórze przyśpiewek ludowych i radosnych okrzyków, żartów i śmiechu.

    Mimo niezbyt sprzyjającej pogody tańczono do zmroku na specjalnie w tym celu przygotowanej platformie tanecznej przy muzyce i śpiewie zespołu Viva Band. Nad bezpieczeństwem uczestników czuwali niezawodni jak zawsze błońscy strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej i służby medyczne.

    Marek Juliusz Kozłowski

     

    Galeria zdjęć - fot. Marek Frejnik

     

     

     

Ministerstwo Cyfryzacji
Projekt pt.:"Wzrost dostępności serwisów internetowych w Błoniu - szansą na przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu osób niepełnosprawnych" dofinansowany ze środków Ministra Cyfryzacji
Strona internetowa bez barier


Copyright © by Urząd Miejski w Błoniu 2015
Wszelkie prawa zastrzeżone.