W książce Marioli Pryzwan piosenkarka została przedstawiona w opowieściach rodziny, przyjaciół, znajomych i współpracowników. Wyłania się z nich obraz kobiety niezwykle wrażliwej, łagodnej, delikatnej i taktownej. Skromna, w bezpośrednich kontaktach ciepła, bezkonfliktowa, choć trochę tajemnicza mówi o niej Piotr Gąssowski. Jerzy Gruza natomiast nazywa ją zwiewnym motylem.
W latach siedemdziesiątych Irena Jarocka była bezsprzecznie najpopularniejszą polską piosenkarką. Jej ówczesny mąż Marian Zaharewicz tak o niej opowiada: Pół Polski kochało się w niej. Sprawiła to jej niecodzienna wrażliwość. Podchodziła do każdego człowieka, do publiczności z olbrzymią miłością (…) Wszyscy, którzy się z nią zetknęli, mówili, że nie znają drugiej takiej osoby, która by nie miała w sobie nic z pozy, czy fałszu. Znana przede wszystkim z takich piosenek jak: Gondolierzy z nad Wisły, Wymyśliłam cię, czy Kocha się raz, artystka, szczególnie ceniła sobie piosenki francuskojęzyczne, które nie cieszyły się w Polsce zbyt dużą popularnością. W 1990 roku wyjechała wraz z córką i mężem do Stanów Zjednoczonych ale silna więź z ojczyzną sprawiła, że wielokrotnie wracała do Polski, by nagrywać płyty i koncertować. Zmarła w Warszawie w 2012 roku. W dniu śmierci piosenkarki, jej imieniem nazwano gwiazdę w konstelacji Lwa.
W spotkaniu autorskim uczestniczyli nauczyciele bibliotekarze ze szkół powiatu warszawskiego zachodniego, znany błoński bibliofil p. Roman Nowoszewski oraz uczniowie z I L.O im. Władysława Broniewskiego pod opieką p. Renaty Szaszki. Po prelekcji kwiaty i podziękowania na ręce Marioli Pryzwan złożyli Kierownik Biblioteki Pedagogicznej Anna Buźniak i młodzież licealna.
Następnym punktem programu była konferencja informacyjno-metodyczna, na temat reformy szkolnictwa i zmian w systemie nauczania w roku szkolnym 2017/2018, przeznaczona dla bibliotekarzy. Goście zapoznali się z ofertą biblioteki na nowy rok szkolny oraz dzielili się swoimi uwagami i doświadczeniami z pracy bibliotekarza szkolnego po wprowadzeniu reformy.
Wszystkich zainteresowanych osobą Ireny Jarockiej zachęcamy do zapoznania się z książką Marioli Pryzwan Wymyśliłam cię: Irena Jarocka we wspomnieniach.
Agnieszka Abramowska